Prof. Sami Şekeroğlu

26 Şubat 1937 Elazığ

Türk Film Arşivi ve Sinema-TV Enstitüsünün kurucusu.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü'nü bitirdi.

 

1962'de Türkiye'nin ilk sinema-kültür kuruluşu olan "Kulüp Sinema 7"yi kurdu.

1967'de Kulüp Sinema 7 adını "Türk Film Arşivi" olarak değiştirdi.

 

1969'da kurucusu olduğu "Türk Film Arşivi"ni tüm mal varlığıyla karşılıksız olarak Akademiye devrederek "Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Film Arşivi"nin de kurucusu oldu.

1967'de Uluslararası Film Arşivleri Federasyonuna (FIAF) üye olan kurum, 1973'te yetkili ve asil üye olarak kabul edildi.

1970 yılında resmen "Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Film Arşivi"ne Müdür olarak atandı.

1974'te ilk sinema eğitimini başlattı.

Sinema-TV alanında çalışma yapacak bir Bilim-Sanat-Kültür Kurumu oluşturmak üzere Avrupa'nın konuyla ilgili merkezlerinde, ABD'de New York, Chicago, Minneapolis, Hollywood'da sinema okulları, sinema merkezleri, stüdyolar ve arşivlerde araştırma ve incelemeler yaptı.

 

1975 yılında DGSA Film Arşivi'nin dünya standartlarında modern teknolojiye sahip, araştırma-inceleme yapan bir Bilim-Sanat-Kültür Kurumu haline getirdi ve adını "Sinema-TV Enstitüsü"ne dönüştürdü. Bu tarihten itibaren çalışmalarını Sinema-TV Enstitüsü Müdürü olarak sürdürdü.

Sinema-TV Enstitüsünde akademik düzeyde ülkemizin ilk örgün sinema-televizyon eğitimini başlattı.

 

1985'de Doçent, 1987'de Profesör oldu. 1988-1996 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 1996-1999 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

MSÜ Sinema-TV Merkezi bünyesinde ilk Sinema Müzesini kurdu.

1985'te "Toprak Adamları" adlı deneysel kısa filmiyle Kültür Bakanlığı Sinema Ödülünü aldı.

 

Belgesel film çalışmalarının yanı sıra "Türk Sinema Tarihi Araştırma Projesi"ni yürüten, yurt içinde ve yurt dışında film festivallerinde jüri üyelikleri yapan, çeşitli yerli ve yabancı yayın organlarında makaleleri yayınlanan, lisans ve lisans üstü kademelerinde Sinema Tarihi, Estetiği ve Tekniği konularında dersler veren Prof. Sami Şekeroğlu, halen MSGSÜ Sinema-TV Bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır.

0102-Facebook-link.png